Slovenskom otriasol obrovský finančný podvod, ktorého obeťami sa stali desiatky dôverčivých ľudí . Podozrivá žena z Rudnian ich pod zámienkou výstavby domova dôchodcov pripravila o životné úspory. Mnohí si dokonca pre tu ženu zobrali vysoké úvery, ktoré teraz nedokážu splácať.
Ako podvod fungoval
Podvodný systém bol založený na zneužití dôvery. Podozrivá žena oslovovala ľudí s nápadom investovať do výstavby domova dôchodcov, ktorý by zabezpečil dôstojné bývanie pre seniorov. Sľubovala vysoké výnosy a rýchlu návratnosť investície. Mnohí dôchodcovia, ktorí túžili po bezpečnej budúcnosti a zároveň chceli pomôcť dobrému účelu, jej naivne uverili.
Podľa výpovedí poškodených, podozrivá žena často využívala osobné stretnutia, kde sľubovala, že ich investície sú v bezpečí a že výstavba domova dôchodcov napreduje podľa plánu.
„Popožičiavala si na Martinkine meno peniaze. Najprv sľubovala, že to všetko splatí, že to pôjde cez eurofondy. S tým, že do polroka by sa to malo všetko uzavrieť. Hovorila nám, že nám dá desať percent ako keby zisk,“povedal Pavol .
Obetí je viacero
Medzi poškodenými sú aj dôchodcovia, ktorí si zobrali vysoké úvery, aby mohli investovať do sľubovaného projektu. Dnes sú konfrontovaní s vysokými mesačnými splátkami, ktoré nedokážu splácať. Mnohí z nich sa ocitli na pokraji finančného zrútenia.
„Cely život som si šetrila, aby som si mohla v starobe užívať. A teraz som o všetko prišla,“ hovorí Eva, jedna z poškodených.
„Verila som jej, pretože pôsobila veľmi dôveryhodne. Nikdy by som si nemyslela, že ma niekto takto podvedie,“ doplnila Daniela.
Miesto činu
Podvody sa odohrávali prevažne na území Spišskej Novej Vsi a jej okolia. Mnohí boli oslovení priamo doma, iní sa dozvedeli o projekte od známych alebo susedov. Podozrivá žena využívala dôveru v miestnej komunite a vytvárala falošný dojem spoľahlivosti.
Dôsledky pre obete
Okrem finančných strát majú podvody vážne dôsledky aj na psychické zdravie poškodených. Mnohí teraz trpia depresiami, úzkosťami a pocitom bezmocnosti. Strata dôvery v ľudí a pocit zrady majú dlhodobý vplyv na ich život.
Poškodený sa snažili podozrivej žene dovolať no ani jeden pokus nebol úspešný .
Vyšetrovanie a právne kroky
Policajný zbor v súčasnosti intenzívne vyšetruje tento prípad. „V tejto súvislosti vedie spišskonovoveský vyšetrovateľ trestné stíhanie pre trestný čin podvodu, z ktorého obvinil jednu osobu z okresu Spišská Nová Ves. V ďalších konaniach vo vzťahu k ďalším osobám poškodených je vedené preverovanie týkajúce sa podozrenia z podvodnej trestnej činnosti,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová. Poškodeným sa odporúča, aby podali trestné oznámenie a obrátili sa na právnika.
Ako sa chrániť pred podvodníkmi
Aby ste sa vyhli podobným podvodom, dodržujte tieto zásady:
- Overujte si informácie: Pred akoukoľvek investíciou si dôkladne overte všetky informácie o spoločnosti alebo projekte.
- Neinvestujte pod tlakom: Nedovoľte, aby vás niekto naliehal na rýchle rozhodnutie.
- Poraďte sa s odborníkom: Pred dôležitými finančnými rozhodnutiami sa poraďte s finančným poradcom alebo právnikom.
- Nedávajte peniaze neznámym ľuďom: Zverujte svoje peniaze iba overeným inštitúciám.
Výzva na nahlásenie
Ak ste boli aj vy obeťou podobného podvodu, neváhajte a nahláste to na polícii. Každé oznámenie môže pomôcť pri objasnení tohto prípadu a zabrániť ďalším podvodom.
Záver
Tento prípad je smutným dôkazom toho, že aj dôchodcovia, ktorí celý život pracovali a šetrili, môžu byť obeťami bezohľadných podvodníkov. Je dôležité, aby sme o tomto prípade informovali a varovali ostatných, aby sa nestali obeťami podobných podvodov.