Spišská Nová Ves sa v posledných rokoch potyká s neformálnymi stretnutiami stredoškolákov, známymi ako „prvácke piatky“. Tieto večierky, často spojené s nadmernou konzumáciou alkoholu, drog a dokonca násilím, vyvolávajú obavy medzi rodičmi a miestnymi obyvateľmi. Podnet k tejto téme podal občan na sociálnej sieti, čím spustil diskusiu o bezpečnosti mládeže.
Podľa slov občana, ktorý sa obrátil na verejnosť, sa na týchto stretnutiach odohrávajú nepríjemné incidenty, vrátane fyzických útokov a sexuálneho obťažovania. Situácia vyvolala potrebu zásahu zo strany miestnych úradov a polície.
- Zlodeji ohrozujú bezpečnosť na cestách: Neštítia sa ani odpíliť celý stĺp (FOTO)
- Slovák Kevin Mruškovič je nový kráľ krásy! (FOTO)
- Nehoda v Spišskej Novej Vsi: Chodec a spolujazdkyňa zranení
- Primári AGEL Krompachy reagujú : Článok v SME je nepodložený a zavádzajúci
- Hlas detí zaznel aj v Spišskej Novej Vsi: Bubnovanie proti násiliu (VIDEO)
Náčelník Mestskej polície Spišská Nová Ves, Mgr. Ľubomír Chroust, potvrdil, že problematika „prváckych piatkov“ je dlhodobým problémom. Mestská polícia v spolupráci s políciou SR a riaditeľmi stredných škôl podnikla niekoľko krokov, aby situáciu zvládla:
- Pravidelné hliadky: Zintenzívnili sa hliadky v lokalitách, kde sa tieto stretnutia konajú.
- Spolupráca so školami: Riaditelia škôl boli informovaní o situácii a požiadaní o spoluprácu pri prevencii.
- Prednášky pre žiakov: Pracovníci Mestskej polície uskutočnili prednášky na školách zamerané na prevenciu rizikového správania.
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach, mjr. Mgr. Jana Mésarová, potvrdila, že polícia v minulosti venovala tejto problematike zvýšenú pozornosť. V súčasnosti, podľa dostupných informácií, neboli zaznamenané žiadne závažné incidenty spojené s „prváckymi piatkami“. Polícia však naďalej situáciu monitoruje a je pripravená reagovať v prípade potreby.
Aj keď sa zdá, že situácia sa v poslednom období upokojila, problém „prváckych piatkov“ stále pretrváva. Zásadná úloha pri jeho riešení patrí nielen polícii, ale aj školám, rodičom a samotným mladým ľuďom. Prevencia, vzájomná spolupráca a otvorený dialóg sú kľúčovými faktormi pri vytváraní bezpečnejšieho prostredia pre všetkých.
ilustračné foto : pixabay