Spišská Nová Ves/Košice, 4.10.2024 – Košický samosprávny kraj (KSK) sa v súčasnosti zaoberá problémom s nedostatkom lekárov, najmä špecialistov, v niektorých regiónoch kraja. Jedným z takýchto regiónov je Spišská Nová Ves, kde sa nedávno ukončila činnosť nefrologickej ambulancie MUDr. Aleny Veselényiovej.
Alternatívy pre pacientov
Napriek tomuto uzavretiu majú pacienti v Spišskej Novej Vsi stále možnosť využívať služby ďalších dvoch nefrologických ambulancií. Ich konkrétne kontakty nájdu pacienti v registri zdravotníckych zariadení, ktorý je zverejnený na webe VÚC KE. (Treba však dodať, že ide o ambulancie pre dospelých – poznámka redakcie.)
Problém s detskými neurológmi
Okrem nedostatku nefrológov sa KSK zaoberá aj problémom s nedostatkom detských neurológov. Tento problém však nie je špecifický len pre Spišskú Novú Ves, ale týka sa celého kraja, ba až celého Slovenska.
Riešenie situácie
V súvislosti s touto situáciou sme oslovili aj Nemocnicu Spišská Nová Ves s otázkou, či neplánujú zriadiť chýbajúce ambulancie.
Nemocnica Spišská Nová Ves potvrdila, že v súčasnosti nedisponuje lekárom so špecializáciou pediatrickej nefrológie, čo znemožňuje zriadenie detskej nefrologickej ambulancie. Podobná situácia je aj v prípade detskej neurológie. Nemocnica sa snaží vyškoliť vlastných odborníkov, avšak tento proces je časovo náročný.
„Neštátna detská nefrologická ambulancia nebola v prevádzke spišskonoveskej nemocnice, čo znamená, že vedenie nemocnice nerozhodovalo o ukončení jej činnosti. Žiaľ, momentálne nemocnica nedisponuje lekárom so špecializáciou pediatrickej nefrológie. V tomto čase preto zriadenie detskej nefrologickej ambulancie nie je možné. Nemocnica má v pláne vyškoliť lekára so špecializáciou detská neurológia. Z dôvodu časovej náročnosti (5 rokov pediatria + 3 roky detská neurológia) však aktuálne nevieme určiť termín otvorenia detskej neurologickej ambulancie. Napriek úsiliu vedenia spišskonovoveskej nemocnice vynaloženom pri hľadaní lekárov v oboch spomínaných špecializáciách nedošlo k pozitívnemu výsledku. V prípade záujmu týchto špecialistov je nemocnica pripravená spolupracovať na uvedení špecializovaných ambulancií do prevádzky,“ informovala nás Bianka Krejčíová, PR špecialistka Penta Hospitals SK, a.s.
„Pacient môže v takýchto prípadoch osloviť iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti s návrhom na uzatvorenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Kraj do tohto vzťahu priamo nezasahuje, avšak v prípade, ak by poskytovateľ odmietol uzatvoriť takúto dohodu, kraj tieto skutočnosti na základe podnetu preverí a určí, ktorý poskytovateľ s ním uzatvorí takúto dohodu. V tomto prípade sa poskytovateľ zdravotnej starostlivosti určuje tak, aby bol čo najmenej vzdialený od bydliska alebo pracoviska pacienta, pričom rozhodnutie kraja je poskytovateľ povinný rešpektovať,“ napísala nám Mgr. Katarína Strojná, hovorkyňa predsedu KSK.
Dlhodobé riešenie problému
KSK si je vedomý, že riešenie tohto problému si vyžaduje komplexný prístup. Preto sa zameriava na niekoľko kľúčových oblastí:
Zvyšovanie počtu lekárov: Kraj podporuje opatrenia zamerané na zvýšenie počtu lekárov a zdravotníkov v systéme.
Motivácia mladých lekárov: KSK sa snaží motivovať mladých lekárov, aby zostali pracovať v regiónoch a nezameriavali sa len na veľké mestá.
Zvyšovanie financií do zdravotníctva: Kraj investuje viac finančných prostriedkov do zdravotníckych zariadení.
Zdravotnícka agentúra KSK: Novozaložená agentúra bude pomáhať mladým lekárom pri začiatkoch kariéry a bude lákať nových zdravotníckych pracovníkov do kraja.
Záver
Košický samosprávny kraj si uvedomuje vážnosť situácie a prijíma opatrenia na zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre všetkých obyvateľov. Verí, že vďaka týmto snahám sa podarí zmierniť nedostatok lekárov a zlepšiť zdravotnú starostlivosť v regióne.
Zdroj : Mgr. Katarína Strojná
Hovorkyňa predsedu KSK
Bianka Krejčíová, PR špecialistka Penta Hospitals SK, a.s.
Ilustračné foto : pixabay